Wodzirej

Projekt „WODZIREJ” jest częścią ogólnopolskiego programu Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” pod nazwą „Oswajanie Starości”. 

Powstał w 2021 roku i ma za zadanie ułatwić w miarę normalne funkcjonowanie w życiu po pandemii. Ma na celu pomoc osobom w wieku 60+, które borykają się ze skutkami izolacji społecznej wynikającej z pandemii m.in. podupadły na zdrowiu, cierpią z powodu przewlekłej izolacji (z rodziną, sąsiadami), odczuwają zniechęcenie, nie mają motywacji, pomysłu na powrót do aktywnego uczestniczenia w życiu rodziny i społeczności. 

Skutki pandemii okazały się być ważnym przypomnieniem tego, że ludzie potrzebują ludzi i że jest kolosalna różnica między komunikowaniem się na żywo, a tym online, które wymusiła na nas covidowa rzeczywistość, gdy zmuszeni byliśmy do polegania na wirtualnych formach komunikacji. 

Wodzirej przypomina o tym, że niezależnie od tego, jak bardzo rozwinięta jest technologia, to te najważniejsze spotkania, bo twarzą w twarz, to pradawna i bardzo głęboka biologiczna potrzeba człowieka. Uzmysłowił nam, że spotkania z przyjaciółmi to nie tylko przyjemność, ale wkomponowany w ewolucję mechanizm radzenia sobie z życiem. Uświadomił nas w temacie dobroczynnego wpływu interakcji społecznych na nasze przyjaźnie, rodzinę, karierę, życie.

WODZIREJ, to program, którego celem jest:

  • inspirowanie osób starszych do wszelkiego rodzaju aktywności,
  • zachęcanie do wykorzystywania starych i nabywanie nowych  umiejętności,
  • wyposażenie osób starszych  w wiedzę i informacje niezbędne do implementacji działań w istotny sposób  zmieniających ich jakość życia i  całych społeczności lokalnych,
  • ugruntowywanie przekonania o tym, że aktywność , zaangażowanie i chęć bycia wśród ludzi  najskuteczniej wpływają  na spowolnienia procesów starzenia się. Pomaga czerpać satysfakcję  z codziennego życia i zapewnia sympatię i akceptację  otoczenia.

Zaspokajanie potrzeby  sensu życia  dotyczy wszystkich ludzi bez względu na wiek. Z wiekiem ta potrzeba staje się szczególnie ważna, bo coraz uważniej i bardziej odpowiedzialnie  gospodarujemy  swoim czasem .Już nie tylko miesiące się liczą  – ale dni i godziny. Coraz bardziej staje się ważne to, co możemy  zrobić dla ludzi, a najlepiej – razem z nimi.

Wodzirej adresowany jest do osób, które  mimo wieku  mają swoją  własną definicję  starości. 

  • Nie godzą się na to, aby ulegać stereotypom określającym ich możliwości , potrzeby, deficyty.
  • Chcą sami decydować o tym , co i jak  robią , jak  i gdzie żyją ,jakie wyzwania podejmują. 
  • Chcą ponosić konsekwencje swoich decyzji. 
  • Chcą usłyszeć na jaką pomoc mogą liczyć.• Chcą zbudować płaszczyznę porozumienia z młodszym pokoleniem  i pomagać mu w przechodzeniu wszystkich  etapów życia  łącznie ze starością.

Katowice były drugim po Warszawie miastem, w której udało się zrealizować pilotaż. W Warszawie uczestnikami pierwszej edycji projektu była grupa 17 osób reprezentująca Warszawską Radę Seniorów i Dzielnicowe Rady Seniorów (Wawer, Wesoła, Targówek, Białołęka, Włochy, Śródmieście, Wola, Wilanów, Bemowo, Ursynów, Mokotów). W Katowicach, uczestnikami drugiej edycji projektu były osoby w wieku 60+, mieszkańcy Katowic zrekrutowani z Katowickiej Rady Seniorów i z Katowickich Liderów.

III edycja “Wodzireja”, zrealizowana wiosną 2023 roku, dotyczyła inspirowania do uczestnictwa w życiu społecznym osób z terenu Dzielnicy Śródmieścia m.st. Warszawy, które nie opuszczały przez wiele lat swoich mieszkań.

Projekt realizowany jest poprzez organizację warsztatów edukacyjnych twarzą w twarz dla Liderów 60+, którzy zechcą nabytą podczas szkoleń wiedzę wykorzystać w praktyce na rzecz swojego środowiska lokalnego.

Zakładamy, że zaczynając od zmian jednostki z jednostką, przechodzimy do zmian w obrębie  całej społeczności i miedzy społecznościami. Zmienia się atmosfera miasta, ponieważ zaczynają  funkcjonować w niej zdrowi i szczęśliwi ludzie,  świadomi pracy  jaką muszą wykonać, mający wiarę w skuteczność swoich działań  i nadzieję w to, że przyniesie ona  trwałe efekty.

Zaproponowaliśmy formułę spotkań twarzą w twarz na następujące tematy:

  1. Rekonstrukcja relacji międzyludzkich – zaczynając od rodzinnych, a kończąc na sąsiedzkich (na tym samym piętrze, w tej samej klatce, w tym samym domu, na tej samej ulicy, na tym samych osiedlu, dzielnicy , w mieście).  Projekt ma zadanie tworzenie silnych więzi społecznych. Rekonstrukcja relacji międzyludzkich jest kluczowa, bo korzyści z niej płynące są niemal nieskończone: najniższy poziom demencji występuje u tych osób ,które mają rozbudowane kontakty międzyludzkie. Uścisk, poklepanie po plecach łagodzi fizjologiczną reakcję na stres; ci, którzy  regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio o 15 lat  dłużej niż „samotnicy”…
  2. Budzenie (wietrzenie mózgu) – chcieliśmy przygotować mózg  do pełnienia roli „dyrygenta” gł. dowodzącego wszelkim ruchem (i odruchami). Chcieliśmy wyposażyć uczestników szkoleń w ogólną wiedzę na poziomie podstawowym jak zadbać o swój mózg, jak go oszczędzać (redukując stresy), jak go mobilizować do pracy, odżywiać i ćwiczyć. Jak dbać o niego aby pozostawał w najlepszej kondycji.

Spotkania prowadzili:

Elżbieta Pomaska, Anna Jankowska – Drabik, Piotr Łącki.

Projekt ma swoich wybitnych konsultantów merytorycznych. Są nimi: Prof. dr hab. med. Maria Barcikowska, Prof. dr hab. med. Barbara Bień, Senator Krzysztof Kwiatkowski, Włodzimierz Paszyński, dr Małgorzata Gałązka -Sobotka – Dziekan Centrum Kształcenia podyplomowego, Dyrektor Instytutu zarzadzania w Ochronie Zdrowia.

I Edycja – Warszawa

II Edycja – Katowice

III Edycja – Warszawa

Wesprzyj nas

Każda złotówka przekazana na konto naszej Fundacji, pomaga nam w realizacji rzeczy czasem niemożliwych.
Dołącz do grona wspierających nas w tym, w co wierzymy, co umiemy i co potrafimy.

Możesz nas wesprzeć jednorazowo lub wspierać regularnie co miesiąc, dzięki prostym płatnościom w portalu SiePomaga.pl.

Siepomaga

Dziękujemy również za wpłaty bezpośrednio na nasze konto bankowe:

Bank Handlowy I Oddział Warszawa

Przejdź na Siepomaga.pl