Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska gościnią 21. Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu

1 lipca 2024

Ostatniego dnia Festiwalu, w niedzielę 30 czerwca, odbył się panel dyskusyjny poświęcony różnym aspektom samotności, którego tło stanowiła książka naszej Fundacji wydana przez Fundacja JBB autorstwa Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej oraz Jakuba B. Bączka.

W rozmowie udział wziął psychiatra i psychoterapeuta Pan Bogdan de Barbaro. Fragmenty książki czytali jej bohaterowie – Panowie: Marek Kondrat i Andrzej Seweryn.

Dla bardzo wielu „samotność” to termin przypisany do starszych osób, które przeżyły już swoje życie, które mają swoje doświadczenia, i przychodzi taki moment, gdy umiera ktoś dla nich bliski, wtedy stają się samotni. Nic bardziej mylnego. Samotność dotyczy każdego z nas. Chcieliśmy pokazać, iż wszyscy jesteśmy tacy sami, że przychodzi taka chwila w naszym życiu, gdy odczuwamy samotność i mamy wrażenie, że przed nami jest już tylko ściana” – mówiła Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska

Pan Profesor Bogdan de Barbaro zaznaczył, że samotność ma różne oblicza – Współczesny świat sprzyja samotności. Różni naukowcy, zwłaszcza kulturoznawcy, mówią, że żyjemy w czasie egoizmu, cynizmu, pogoni za zyskiem. Te różne okoliczności i wzorce kulturowe czynią z nas ludzi, którzy pędzą za czymś, na czym im zależy, dają się skusić różnymi błyskotkami tego świata, pozwalają sobie na pewien rodzaj automatyzmu. Po drodze grozi im, że stracą zmysł poczucia bliskości albo zmysł poszukiwania bliskości. Jeśli jeszcze nałoży się na to wcześniej lęk przez bliskością, to trudno wtedy nie być samotnym.

Przypominamy, że książkę “Tacy Sami. Szczerze o samotności” nadal można nabyć pod linkiem www.tacysami.com, zaś dochód z jej sprzedaży przekazany jest na realizację programu Oswajanie Starości.

Przeogromnie dziękujemy Redakcji Tygodnika Nadwiślańskiego i portalowi www.tyna.info.pl, a w szczególności Pani Małgorzacie Płaza-Skowron za udostępnienie zdjęć z wydarzenia i pomoc w przygotowaniu relacji.

Wesprzyj nas

Każda złotówka przekazana na konto naszej Fundacji, pomaga nam w realizacji rzeczy czasem niemożliwych.
Dołącz do grona wspierających nas w tym, w co wierzymy, co umiemy i co potrafimy.

Możesz nas wesprzeć jednorazowo lub wspierać regularnie co miesiąc, dzięki prostym płatnościom w portalu SiePomaga.pl.

Siepomaga

Dziękujemy również za wpłaty bezpośrednio na nasze konto bankowe:

Bank Handlowy I Oddział Warszawa

Przejdź na Siepomaga.pl