Biała wstążka

W latach 2010-2020 razem z Fundacją Centrum Praw Kobiet organizowaliśmy Konkurs „Wyróżnienie Białej Wstążki”, którego celem było nagrodzenie mężczyzn sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet.  Wierzymy, że dzięki wyrażaniu zdecydowanego „NIE!” przemocy ze względu na płeć, propagujemy pożądaną postawę społeczną.

Przemoc ma płeć. W 9 na 10 przypadkach ofiarami przemocy padają kobiety i to mężczyźni są tymi, którzy w ogromnej większości zasilają szeregi agresorów. Dlatego tak ważnym jest pokazywanie, że inna postawa wśród mężczyzn jest możliwa. 

Laureaci konkursu wywodzą się z różnych środowisk, grup społecznych i zawodowych. Pomagają kobietom prywatnie oraz w ramach służbowych obowiązków. Są w różnym wieku. Mieszkają w dużych miastach i małych miejscowościach. Mają natomiast jedną wspólną cechę – krzywda kobiet nie jest im obojętna.

„Wyróżnienie Białej Wstążki” to część międzynarodowej kampanii przeciwko przemocy ze względu na płeć, którą prowadzi się na całym świecie od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień na Rzecz Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Kampanię zainicjowała w 1991 roku grupa kanadyjskich mężczyzn w drugą rocznicę masakry w Montrealu, w trakcie której jeden ze studentów zastrzelił w budynku tamtejszej politechniki 14 kobiet. Przypinając do piersi białą wstążkę, mężczyzna składa osobiste przyrzeczenie, że nigdy nie będzie stosował przemocy wobec kobiet i dziewcząt, jak również nie będzie jej tolerował ani przymykał na nią oczu. 

Podczas jedenastu edycji konkursu wyłoniliśmy laureatów w następujących kategoriach:

  • Wymiar sprawiedliwości
  • Organy ścigania
  • Instytucje i organizacje pomocowe
  • Osoby publiczne
  • Instytucje publiczne
  • Pracodawcy/sponsorzy
  • Osoby prywatne (przyjaciel, członek rodziny, sąsiad itp.)
  • Media

Wesprzyj nas

Każda złotówka przekazana na konto naszej Fundacji, pomaga nam w realizacji rzeczy czasem niemożliwych.
Dołącz do grona wspierających nas w tym, w co wierzymy, co umiemy i co potrafimy.

Możesz nas wesprzeć jednorazowo lub wspierać regularnie co miesiąc, dzięki prostym płatnościom w portalu SiePomaga.pl.

Siepomaga

Dziękujemy również za wpłaty bezpośrednio na nasze konto bankowe:

Bank Handlowy I Oddział Warszawa

Przejdź na Siepomaga.pl