Możesz zdążyć przed rakiem

Nasza Fundacja postanowiła czynnie włączyć się w działania na rzecz edukacji kobiet w zakresie dbania o własne zdrowie.

Nie jest wstydem zachorować na raka piersi, ale wstydem jest nie dać sobie szansy na życie!
Ośrodek badania opinii i rynku Mareco Polska, członek Gallup International Association przeprowadził w lipcu 1999 r. ogólnopolskie badanie na reprezentatywnej grupie kobiet, z których 65% stwierdziło, że w ciągu ostatniego roku zetknęły się z informacjami na temat badań mammograficznych. Źródłem informacji o badaniach są według nich przede wszystkim gabinety lekarskie – ok. 46%, telewizja – 31% i czasopisma kobiece – ok. 38% z ogółu respondentek. Powyższa informacja mogłaby być optymistyczna, gdyby nie fakt, że tylko jedna trzecia z grupy 65% uważa, że kobiety powinny wykonywać badania mammograficzne systematycznie.

Rak piersi – najczęstszy nowotwór złośliwy wśród kobiet, stanowi 17% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem, a jak najwcześniejsze wykrycie choroby, przy obecnym rozwoju medycyny, daje niemal całkowitą pewność wyleczenia. Dzięki nawykowi samokontroli, czyli comiesięcznego badania piersi przez same kobiety oraz dzięki powszechnemu dostępowi do badań przesiewowych mammograficznych i diagnostycznych (USG, MMG, biopsje) szanse na to, aby kobieta “zdążyła przed rakiem” są coraz większe.Akcja “Możesz zdążyć przed rakiem” funkcjonująca pod patronatem naszej Fundacji i przy współudziale firm zaangażowanych w problematykę walki z nowotworami była przedsięwzięciem edukacyjnym, mającym na celu uświadomienie kobietom już po 20-m roku życia konieczności regularnej samokontroli piersi. Trwała od października 1999 roku do marca 2000 roku i przeistoczyła się w prężnie działający program.

W ramach tego programu powstały kilkusekundowe spoty reklamowe, na ulicach miast w całej Polsce pojawiły się wielkoformatowe tablice propagujące samobadanie piersi, w przychodniach zdrowia, gabinetach lekarskich, salonach fryzjerskich i kosmetycznych zawisły tablice reklamowe, a kobiety mogły z ulotek i reklam w pismach dla nich przeznaczonych dowiedzieć się szczegółów na temat raka piersi i sposobów walki z nim. Wydany został również album nakładem wytwórni BMG, który pokrył się złotem – z udziałem największych artystek polskiej sceny muzycznej. Dochód ze sprzedaży płyty przeznaczony został na realizację programu.


W ramach Programu mającego na celu walkę z nowotworami głównie piersi przebadanych zostało 15.053 kobiet oraz wykonano kilkadziesiąt badań urologicznych dla mężczyzn. Na samą mammografię wydano 458.067,11 zł

Drogie Panie,

Choroby nowotworowe mogą dotknąć każdą polską rodzinę.

Na raka piersi corocznie zapada około 10 tysięcy kobiet. Połowa z nich umiera. To straszna statystyka i nie można jej powiększać.

Czy wiesz jak samodzielnie zbadać swoje piersi? Kiedy ostatnio robiłaś mammografię?

Kiedy dostrzeżesz jakiekolwiek zmiany w swoich piersiach, zgłoś się do specjalisty. Zainwestuj w swoje zdrowie. To może być najlepsza inwestycja Twojego życia.

Pomyśl o sobie. Wcześnie wykryty rak jest uleczalny!

Twoje zdrowie potrzebne jest Tobie i Twoim bliskim.

Musisz żyć!

Jolanta Kwaśniewska

Wesprzyj nas

Każda złotówka przekazana na konto naszej Fundacji, pomaga nam w realizacji rzeczy czasem niemożliwych.
Dołącz do grona wspierających nas w tym, w co wierzymy, co umiemy i co potrafimy.

Możesz nas wesprzeć jednorazowo lub wspierać regularnie co miesiąc, dzięki prostym płatnościom w portalu SiePomaga.pl.

Siepomaga

Dziękujemy również za wpłaty bezpośrednio na nasze konto bankowe:

Bank Handlowy I Oddział Warszawa

Przejdź na Siepomaga.pl