Premiera książki “Tacy Sami – Szczerze o samotności”

21 września 2023

Już dziś, premiera wyjątkowej książki autorstwa Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej oraz Jakuba B. Bączka – wykładowcy biznesowego oraz mentora. “Tacy Sami – Szczerze o samotności” to zbiór 9 pogłębionych i intymnych rozmów na temat odczuwania i postrzegania samotności przez osoby świata sztuki, działalności społecznej i sportu: Michał Bajor, Siostra Małgorzata Chmielewska, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marek Kondrat, Teresa Lipowska, Krystyna Mazurówna, Katarzyna Miller, Andrzej Seweryn oraz Marta Żmuda-Trzebiatowska. Publikacja stanowi zbiór nieujawnianych wcześniej faktów z życia powyższych osób oraz szczere, niepodszyte żadną grą wyznania z ust najbardziej cenionych przez Polaków osób. Dochód ze sprzedaży książki przekazany zostanie na realizację programu “Oswajanie Starości”, naszej Fundacji.

fot. Krzysztof Plebankieiwcz

Samotność to największa plaga, z jaką zmagamy się od lat w całym, nie tylko zachodnim, społeczeństwie; plaga, która żniwo zbiera demokratycznie zarówno wśród starych jak i młodych, biednych i bogatych, oraz, co najbardziej szokujące, zarówno tych otoczonych ludźmi jak i opuszczonych przez bliskich i społeczeństwo. Z samotnością przynajmniej raz w swoim życiu zmagał się absolutnie każdy z nas. Stąd właśnie inicjatywa Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” oraz Fundacji JBB Jakuba B. Bączka, aby stworzyć wspólnie książkę, która tę samotność wytłumaczy, oswoi i pokona.

Kilka dni przed Bożym Narodzeniem 2022 roku w siedzibie Fundacji Porozumienie Bez Barier miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska spotkała się z Jakubem B. Bączkiem, mentorem, wykładowcą akademickim i biznesowym oraz autorem ponad 20 książek. Tematem spotkania była samotność – ta której doświadcza każdy z nas, ale i ta która staje się udziałem niewielu. Samotność, która przewijała się wcześniej i dalej przewija w wielu rozmowach prowadzonych przez Fundację Porozumienia Bez Barier z jej podopiecznymi, głównie osobami starszymi, będącymi beneficjentami projektu „Oswajanie starości”. Osoby te zapytane, co najbardziej im dokucza, przeszkadza czy też martwi, najczęściej odpowiadały, że… SAMOTNOŚĆ. I to nie tylko ta wynikająca z osamotnienia, opuszczenia przez osoby bliskie, ich śmierć czy też dystans fizyczny. Również, a może i przede wszystkim, ta, która pojawia się w wyniku odsunięcia starszej osoby przez społeczeństwo lub samodzielnego, mimowolnego nieraz odsuwania się osoby starszej od społeczeństwa – w wyniku wstydu, choroby, poczucia bycia niepotrzebnym… Ten sam problem, poczucie wyobcowania i samotności sygnalizują również ludzie w każdym wieku i na różnych etapach w życiu podczas mentoringów i szkoleń prowadzonych przez Jakuba B. Bączka i Fundację JBB.

Wówczas podczas tego grudniowego spotkania narodził się pomysł i potrzeba, aby wyjść do społeczeństwa z przesłaniem: „Nie jesteś sam!”. Jak jednak to zrobić w taki sposób, aby trafić do każdego, zdobyć uwagę szerokiego odbiorcy, poruszyć czułe struny nie tylko zwykłego czytelnika, ale i instytucji, ludzi, którzy mają wpływ na kształtowanie się trendów społecznych i opinii publicznej? Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska i Jakub B. Bączek postanowili zaangażować do projektu 9 uwielbianych i cenionych przez Polaków osób. Z każdą z nich postanowili przeprowadzić intymny i pogłębiony wywiad na temat ich doświadczeń, przekonań oraz, bardzo często, trudnych i nieraz traumatycznych przejść – po to, aby móc przekazać wszystkim Polakom szczere i pozbawione sztucznej otoczki słowa ludzi, których wszyscy postrzegamy jako pozbawionych wad, zawsze szczęśliwych i uprzywilejowanych. Ci ludzie, których na co dzień podziwiamy i których doświadczamy jedynie poprzez poznawanie ich medialnego wizerunku, zgodzili się podzielić swoimi najskrytszymi myślami po to, aby razem z oboma Fundacjami zanieść ludziom słowa otuchy i pocieszenia.

W ten sposób doszło do powstania książki „Tacy sami. Szczerze o samotności”. Wśród jej bohaterów znaleźli się: Michał Bajor, Siostra Małgorzata Chmielewska, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marek Kondrat, Teresa Lipowska, Krystyna Mazurówna, Katarzyna Miller, Andrzej Seweryn oraz Marta Żmuda-Trzebiatowska. Każdy z rozmówców zaskoczył swoim spojrzeniem na samotność, powiedział jak ją widzi i nieraz obraz ten był naprawdę zaskakujący. Rozmówcy dzielili się również swoimi prywatnymi doświadczeniami, ujawnili fakty, o których nigdy wcześniej i nigdzie indziej nie było mowy. Najważniejszym jednak tych wywiadów przekazem jest powszechność poczucia osamotnienia, której świadomość może nam dać, paradoksalnie, poczucie wspólnoty…

Wesprzyj nas

Każda złotówka przekazana na konto naszej Fundacji, pomaga nam w realizacji rzeczy czasem niemożliwych.
Dołącz do grona wspierających nas w tym, w co wierzymy, co umiemy i co potrafimy.

Możesz nas wesprzeć jednorazowo lub wspierać regularnie co miesiąc, dzięki prostym płatnościom w portalu SiePomaga.pl.

Siepomaga

Dziękujemy również za wpłaty bezpośrednio na nasze konto bankowe:

Bank Handlowy I Oddział Warszawa

Przejdź na Siepomaga.pl