Wybieram życie – czyli rozmowy o najważniejszym

„Wybieram życie – czyli rozmowy o najważniejszym” to zbiór poruszających historii, które opowiedzieli mieszkańcy domów opieki. Jej autorem jest Tomasz Sobierajski, który przyznał, że rozmowy z bohaterami książki to jedna z najważniejszych lekcji, jakie dostał w życiu.

Wbrew tematyce, książka jest pełna radości i została stworzona po to, by ‘odczarować’ niesłuszną opinię o domach opieki, a także lepiej zrozumieć osoby, które z różnych powodów decydują się powierzyć opiekę nad swoimi bliskimi ośrodkom.

Tekst składa się z dziewięciu rozmów, z których każda posiada znaczący tytuł. Dla przykładu, w „Emigracji” 47-letnia, podłączona do respiratora Ewa, wyjaśnia czytelnikom dlaczego dzieli życie na pół – przed i od momentu przybycia do KONSTANCJI. Pan Bogusław, który uczestniczył w pierwszych warsztatach dla opiekunów w MAZOWII – tłumaczy jak ważną rolę w opiece nad jego żoną odgrywa pewien zeszyt. Ponadto, tytułowy „Kadet”, czyli Pan Jerzy – uczestnik Powstania Warszawskiego opowiada, jak rehabilitanci w MARIANNIE postawili go na nogi. Ostatnia rozmowa dotyczy historii Pani Barbary, która po przejściu rehabilitacji w KONSTANCJI otrzymała nową szansę od życia. W książce znalazła się także opowieść Pana Macieja, który tłumaczy, że przestał się bać o swoją mamę, kiedy znalazła się w OSTROWII. Pan Tadeusz, którego żona trafiła do tego samego ośrodka przyznaje, że nie mógł znaleźć lepszego miejsca dla osoby chorej na Alzheimera.

Autor wszystkich spisanych historii wyjaśnia, że praca nad tym materiałem była dla niego wspaniałą przygodą, ale również sporym wyzwaniem. Przy pisaniu, mógł poznać i porozmawiać ze wspaniałymi ludźmi, z którymi zapewne nigdy by się nie spotkał, gdyby nie praca nad książką. Opowiadania, które przelał na papier, na pierwszy rzut oka nie są optymistyczne. Przy głębszym spojrzeniu, zauważamy jednak, że pojawia się dużo uśmiechu, ciepła i nadziei. Tomasz Sobierajski mówi, że nie musiał na siłę szukać tych emocji, gdyż wnieśli je sami bohaterowie. Autor podkreśla, że w całej opowieści ważne jest to, by zrozumieć marginalizowany i zapomniany świat domów opieki, bo przecież w tych placówkach żyją piękni ludzie, którzy nadal są częścią naszego społeczeństwa i zasługują na szacunek. Czasami po prostu potrzebują kontaktu ze światem ludzi zdrowych.Książka wydana została w 2016 roku i powstała z inicjatywy i ze środków firmy Medi System  – właściciela domów opieki dla osób starszych i przewlekle chorych: https://www.medisystem.pl/pl/osrodki/  oraz dodatkowych sponsorów (3 000 egz., pozycja bezpłatna).

Wesprzyj nas

Każda złotówka przekazana na konto naszej Fundacji, pomaga nam w realizacji rzeczy czasem niemożliwych.
Dołącz do grona wspierających nas w tym, w co wierzymy, co umiemy i co potrafimy.

Możesz nas wesprzeć jednorazowo lub wspierać regularnie co miesiąc, dzięki prostym płatnościom w portalu SiePomaga.pl.

Siepomaga

Dziękujemy również za wpłaty bezpośrednio na nasze konto bankowe:

Bank Handlowy I Oddział Warszawa

Przejdź na Siepomaga.pl