Kiedy w 2013 roku rozpoczynałam pracę nad realizacją nowego programu mojej Fundacji Porozumienie Bez Barier pt. „Oswajanie Starości”, nie zdawałam sobie w pełni sprawy z tego, do jakiego stopnia problemy ludzi starszych są w Polsce niedostrzegane, zaniedbywane, rozwiązywane źle lub nieumiejętnie i niechętnie.
A przecież to są problemy grupy, do której nieuchronnie – i to coraz liczniej dołączamy wszyscy. Od lat obserwujemy przesuwanie się granicy wieku przeżywalności kobiet i mężczyzn w kierunku nieosiągalnej nie tak dawno setki.
Mamy już prawie 3 tys. osób, które przekroczyły ten wiek, a cieszą się nadal niezłym zdrowiem i sprawnością umysłową. Wiele starszych osób chciałoby swoją wiedzę i doświadczenie przekazywać. Czuć się potrzebnymi. Realizować swoje pasje i hobby. Ale rzeczywistość jest na tę ich aktywność kompletnie nieprzygotowana. Wręcz przeciwnie – jest ich energią zaskoczona.
Misją programu „Oswajanie Starości“ jest spowodowanie, aby sytuacja osób starszych w Polsce stała się przedmiotem nieustającej troski, tych którzy o niej decydują. „Oswajanie Starości“ oznacza również uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych w dużej mierze zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia oraz poczucia braku przydatności
Pokazujemy, że w sile wieku można żyć aktywnie, zdrowo, można kultywować przyjaźnie, nawiązywać nowe znajomości, oddawać się hobby, uprawiać sport, modnie się ubierać, korzystać z nowych technologii. Starzenie się społeczeństw jest faktem. Wciąż jednak zbyt rzadko mówi się o tym, że ludzie starzy to ogromny kapitał społeczny, którego nie można zmarnować. Osoby starsze – z wielkim doświadczeniem, z rzadkimi umiejętnościami, ogromną wiedzą, energią i pasją, której często brakuje młodym, z cierpliwością i pokorą wobec życia, a także sporą dozą optymizmu – są dobrem narodowym. I tak należy je traktować. Z szacunkiem i z życzliwością. Traktować tak, jak chcielibyśmy być traktowani przez własne dzieci i wnuki. Tak, jak traktujemy własnych rodziców. A także naszych nauczycieli, naszych przywódców duchowych, ludzi, którzy wpływają na jakość naszego życia. Tylko wtedy będziemy mieli szacunek do samych siebie. Bo wszyscy jesteśmy – dla kogoś – starszymi osobami. A świadomość własnej starości dociera do nas zawsze znienacka, choć długo bronimy się przed dojrzeniem i zaakceptowaniem oznak jej nadchodzenia. Dlatego trzeba się z myślą o niej oswajać. Najwcześniej – jak tylko można, przygotowywać do tego, aby umieć czerpać z dojrzałości radość. Aby wejść w nią w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
Z wielką przyjemnością organizuję i uczestniczę w projektach takich jak „Wodzirej”.
Jolanta Kwaśniewska
Celem projektu jest tworzenie w Domach Pomocy Społecznej „Kącików Babci i Dziadka”, które będą... Więcej →
Praca na rzecz ludzi chorych, biednych, samotnych, często pomijanych, lekceważonych i zaniedbywanych... Więcej →
14 grudnia 2017 roku nasza Fundacja wraz z Akademią Kulinarną Whirlpool wspólnie zorganizowały... Więcej →
Parada Seniorów i Piknik Pokoleń 2016 odbyły się 25 czerwca 2016 roku w Warszawie między innymi na... Więcej →
W latach 2018 i 2019, nasza Fundacja we współpracy z redakcją portalu „Czas dla Seniora” i firmą... Więcej →
Każda złotówka przekazana na konto naszej Fundacji, pomaga nam w realizacji rzeczy czasem niemożliwych.
Dołącz do grona wspierających nas w tym, w co wierzymy, co umiemy i co potrafimy.
Możesz nas wesprzeć jednorazowo lub wspierać regularnie co miesiąc, dzięki prostym płatnościom w portalu SiePomaga.pl.
Dziękujemy również za wpłaty bezpośrednio na nasze konto bankowe:
Bank Handlowy I Oddział Warszawa
Przejdź na Siepomaga.pl