Kąciki Babci i Dziadka

Celem projektu jest tworzenie w Domach Pomocy Społecznej „Kącików Babci i Dziadka”, które będą przywoływały swoim wystrojem klimat domu rodzinnego.

W ramach projektu „Kącik Babci i Dziadka” zostaje dokonana metamorfoza wybranych wnętrz, tak aby każdy z domów mógł poszczycić się przytulnym i schludnym miejscem, w którym pensjonariusze będą mogli spędzać czas wolny oraz przyjmować gości. Hasło „kącik” traktujemy umownie. Metamorfozy mogą dotyczyć tylko fragmentu, jak i całego pomieszczenia. Mogą wiązać się z koniecznością wykonania prac mocno ingerujących w przestrzeń (np. wymiana podłogi, wstawienie ścianki działowej itp.), jak i ograniczyć się do działań mających na celu odświeżenie wnętrza (np. malowanie ścian, montaż rolet w oknach itp.) i zakupu nowego wyposażenia (np. meble, kwiaty), jak i sprzętu audio-video, dzięki któremu powstały kącik będzie mógł przeistoczyć się w kącik muzyczny, czy filmowy. Przyjęte rozwiązanie zależeć będzie od charakteru i stanu miejsca poddawanego metamorfozie. Dla każdej placówki zostanie stworzony indywidualnie dobrany projekt rearanżacji wnętrza, który będzie uwzględniał jego walory i mankamenty.

Niewątpliwie Domy Pomocy Społecznej niejednokrotnie są jedyną szansą dla tych seniorów, którzy nie mogą liczyć na bieżące wsparcie kogoś z rodziny czy przyjaciół. Dlatego tak ważne jest, by stworzyć w nich namiastkę rodzinnego domu. „Kącik Babci i Dziadka” ma być właśnie czymś takim. Dzięki możliwości spędzenia czasu w przytulnym miejscu, jakim będzie „Kącik”, poprawi się samopoczucie psychiczne pensjonariuszy. „Kącik” będzie również miejscem, do którego mieszkańcy DPS będą mogli zaprosić swoich bliskich podczas odwiedzin. Przytulne wnętrze może zachęcić odwiedzających do składania częstszych wizyt, a to z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie pensjonariuszy. Ponadto sam fakt urządzenia w danym Domu Pomocy Społecznej „Kącika Babci i Dziadka” wzmocni podmiotowość jego mieszkańców, gdyż to oni będą bezpośrednimi adresatami zmian zachodzących w otaczającej ich przestrzeni. Wpłynie to również na podwyższenie standardu opieki, świadczonej przez DPS-y podlegające samorządowi. Urządzone w ramach niniejszego projektu trzy „Kąciki Babci i Dziadka” będą działały mobilizująco na pozostałe DPS-y, inspirując je do podejmowania podobnych działań. W efekcie projekt wprowadzi nowe podejście do tego, jak powinny wyglądać tego rodzaju placówki w Polsce.

Gdzie realizowaliśmy program?

Łódź

W dniu 15 września 2018 roku zainaugurowaliśmy już siódmy w Polsce „Kącik Babci i Dziadka”, tym... Więcej →

Katowice

9 marca 2020 roku odbyło się uroczyste otwarcie dziesiątego, jubileuszowego “Kącika Babci i Dziadka”... Więcej →

Legnica

17 grudnia 2019 roku uroczyście otworzyliśmy „Kącik babci i dziadka” w Domu Pomocy Społecznej dla... Więcej →

Radom

W cudownej atmosferze, wśród Seniorów przebywających w Domu Pomocy Społecznej “Weterana Walki i... Więcej →

Lublin

W dniu 11 maja 2018 roku w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie odbyło się... Więcej →

Słupsk

W dniu 13 lipca 2016 roku Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska oraz ówczesny Prezydent Słupska, Robert... Więcej →

Wrocław

20 listopada 2017 roku nastąpiło uroczyste otwarcie piątego już z kolei “Kącika Babci i Dziadka”,... Więcej →

Inne projekty

Wodzirej

Projekt „WODZIREJ” jest częścią ogólnopolskiego programu Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” pod nazwą „Oswajanie... Więcej →

Wesprzyj nas

Każda złotówka przekazana na konto naszej Fundacji, pomaga nam w realizacji rzeczy czasem niemożliwych.
Dołącz do grona wspierających nas w tym, w co wierzymy, co umiemy i co potrafimy.

Możesz nas wesprzeć jednorazowo lub wspierać regularnie co miesiąc, dzięki prostym płatnościom w portalu SiePomaga.pl.

Siepomaga

Dziękujemy również za wpłaty bezpośrednio na nasze konto bankowe:

Bank Handlowy I Oddział Warszawa

Przejdź na Siepomaga.pl