W 2013 roku Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” zaangażowała się w prowadzenie własnego autorskiego programu podnoszącego problematykę starości pod nazwą „Oswajanie starości”. Przy Fundacji powstała Rada Programowa Seniorów oraz Zespół ekspertów ds. Polityki Senioralnej. W ramach Oswajania starości Fundacja przygotowywuje, partycypuje w organizacji, a także uczestniczy w debatach publicznych, kongresach, konferencjach, kampaniach medialnych, cyklicznych audycjach telewizyjnych, piknikach i szeregu przedsięwzięć kulturalnych, w tym cyklicznych spotkaniach z Seniorami. Staramy się określać starsze pokolenie przez pryzmat ich doświadczenia, rzadkich umiejętności, energii, pasji i kompetencji.
W roku 2016 kampanię „Oswajanie Starości” honorowym patronatem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
W Polsce mamy już ponad 4000 osób, które przekroczyły wiek stu lat, a cieszą się nadal niezłym zdrowiem i sprawnością umysłową. Wiele starszych osób chciałoby swoją wiedzę i doświadczenie przekazywać. Czuć się potrzebnymi. Realizować swoje pasje i hobby. Ale rzeczywistość jest na tę ich aktywność kompletnie nieprzygotowana. Wręcz przeciwnie – jest ich energią zaskoczona. A przecież już niebawem, ta grupa to będzie ok. 1/3 społeczeństwa.
Poświęcałam wiele uwagi pokazywaniu i komentowaniu różnych aspektów życia osób starszych, problemów, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie: biedę, brak opieki, choroby, samotność, brak akceptacji i perspektyw.
Po kilku latach obserwacji trwania różnych projektów przekonałam się, że wszelkie czynione przez instytucje, organizacje wysiłki, aby zmienić lub poprawić życie starszych osób, nie przynoszą efektów. I to nie dlatego, że nie istnieje żaden spójny, przyzwoity system, zapewniający starszym członkom naszego społeczeństwa godne i w miarę możliwości zasobne życie. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce duża cześć społeczeństwa (tego jeszcze młodszego) przestaje tą drugą część (już trochę starszą) dostrzegać. Po prostu w pewnym wieku (np. 65+) lub w pewnych sytuacjach (zakończenie aktywności zawodowej) osoby tym „dotknięte” stają się niewidoczne. Po prostu przezroczyste.
„Oswajanie Starości“ uświadamia nam, że starość jest trudnym procesem, nieakceptowanym społecznie. W Polsce problemy ludzi starszych są niedostrzegane, pomijane, lekceważone, zaniedbywane, rozwiązywane źle lub nieumiejętnie i niechętnie. A są to problemy coraz liczniejszej grupy wiekowej. Od lat obserwujemy przesuwanie się granicy wieku przeżywalności kobiet i mężczyzn w kierunku nieosiągalnej nie tak dawno setki.
Osoby starsze – z wielkim doświadczeniem, z rzadkimi umiejętnościami, ogromną wiedzą, energią i pasją, której często brakuje młodym, z cierpliwością i pokorą wobec życia a także sporą dozą optymizmu – są dobrem narodowym. I tak należy je traktować. Z szacunkiem i z życzliwością. Traktować tak, jak chcielibyśmy być traktowani przez własne dzieci i wnuki. Tak, jak traktujemy własnych rodziców. A także naszych nauczycieli, naszych przywódców duchowych, ludzi, którzy wpływają na jakość naszego życia. Tylko wtedy będziemy mieli szacunek do samych siebie. Bo wszyscy jesteśmy – dla kogoś – starszymi osobami. A świadomość własnej starości dociera do nas zawsze znienacka, choć długo bronimy się przed dojrzeniem i zaakceptowaniem oznak jej nadchodzenia. Dlatego trzeba się z myślą o niej oswajać. Najwcześniej – jak tylko można, przygotowywać do tego, aby umieć czerpać z dojrzałości radość. Aby wejść w nią w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
Misją Programu zainicjowanego przez Panią Prezydentową Jolantę Kwaśniewską jest podniesienie problematyki starości. Kluczowym założeniem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu.
„Oswajanie Starości“ oznacza uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia oraz poczucia braku przydatności – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.
Fundacja nieodpłatnie wyprodukowała dwa spoty informacyjno-edukacyjne we współpracy z producentem – Firmą Angiris. Zobacz więcej
W 2015 roku Fundacja zaangażowała się w realizację projektu metamorfoz wnętrz w Domach Pomocy Społecznej. Od 2015 roku wyremontowane zostały świetlice dla Seniorów w Warszawie: na Solcu oraz Wilanowie, a także w Słupsku, Częstochowie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Radomiu, Legnicy i w Katowicach.
Fundacja wydała dwa poradniki dotyczące profilaktyki i zdrowia Seniorów, w wersji dla kobiet – “Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie!” oraz w wersji dla mężczyzn – “Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien”
Kampanię “Oswajanie starości” objęła patronatem Gazeta Wyborcza, poprzez cykl tekstów dotyczących zdrowia i polityki senioralnej w Polsce Wyborcza.pl. Zobacz więcej
Fundacja w latach 2014 i 2016 zaangażowała się w organizację Parady Seniorów oraz Pikniku Pokoleń na terenie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Zobacz więcej
Fundacja przedstawia Seniorów w przestrzeni publicznej. Chcemy uwrażliwić Warszawiaków na proces starzenia się. Powstały m.in.: Wystawa na Dworcu Wschodnim “Starzejemy się od urodzenia“; Mural przy ulicy Pięknej 3A; Wystawa “tête-à-tête” na elewacji kamienicy przy ulicy Nowy Świat 37. Oblicza starości w Wielkopolsce
Seniorzy podzielili się z Dziećmi z Domu Dziecka swoimi unikatowymi przepisami na świąteczne dania. Wspólne przygotowywanie kutii, pierniczków i pierogów w Akademii Kulinarnej Whirlpool dało doskonałą przestrzeń dla międzypokoleniowej integracji! Dowiedz się więcej.